Mindhárom bevonófajtánál alkalmazható egyszerű módszer díszítések készítésére
Az eljárás egyszerűségét csak fokozza, hogy nincs szükség hozzá különösebb kézügyességre. A vágásnál elegendő egy vonalzó, a klszurkálásnál a megfelelő forma használata és a műveletet nem hibázhatjuk el. A részletekre természetesen így Is ügyelni kell, áll ez különösen a megfelelő temperálásra és a csokoládémassza egyenletes szétterítésére. A bevonót a lehető legvékonyabban és simábban igyekezzünk szétteríteni a papíron vagy fólián. Segíthet, ha a massza szétterítése után az alátétet - akár többször is megemeljük, majd visszaejtjük az asztalra, a csokoládé így egyenletesre, simára „zökken" rajta. Ha sütőpapír helyett kemény PVC-fóliát használunk, a csokoládé lefelé néző felülete olyan szép fényes lesz, mintha csak formába öntve készítettük volna. A még folyékony felszínre más színű bevonóval csorgathatunk, rajzolhatunk különféle mintákat. Ha díszítőfésűt akarunk használni, két réteg csokoládét vigyünk fel előbb a papírra. Ezekből a kis csokoládédekorációkból megéri mindjárt többet készíteni, mint amennyire éppen szükségünk van. Nagy könnyebbség, ha mindig kéznél van belőle egy kis tartalék. A csokoládét eltehetjük lapként is, ekkor azonban ügyelni kell rá, hogy csak kisebb lapokat és teljesen egyenes helyzetben tároljunk. Nagyobb felületek ugyanis a papíron felpúposodnának, és további feldolgozásuk jelentősen megnehezülne.
Szétterített, darabokra vágott csokoládé:
Sütőpapíron vagy fólián a lehető legvékonyabban szétterítjük a csokoládébevonót. A papírt ezután felemeljük, majd visszaejtjük az asztalra, hogy egyenletes legyen rajta a massza:
Mielőtt még teljesen megdermedne, megmelegített késsel 15x20 cm-es négyzetekre vágjuk fel, hogy megakadályozzuk a teljes megdermedéssel járó felpúposodást:
A csokoládélemezt egy másik papírra borítjuk, és az eredeti papírt lehúzzuk róla. A díszítésekhez tetszés szerint fordíthatjuk a csokoládét akár a fényes, akár a matt oldalával felfelé:
A csokoládét még a végleges megszilárdulás előtt vágjuk fel, nehogy eltörjön vágás közben. A kést így is melegítsük meg egy kissé, és minden vágás után töröljük le nedves kendővel:
A leggyorsabb és legegyszerűbb azonban, ha a formákat közvetlenül a szétterítés után vágjuk, illetve szurkáljuk ki, amíg a csokoládébevonó nem hűlt ki teljesen. A rendelkezésre álló idő rövid, ezért gyorsan kell dolgoznunk. A teljesen kihűlt csokoládét nehezebb feldolgozni: felmelegített késsel vagy kiszúróval, lassan kell megmunkálni, különben azonnal törik. Hideg csokoládé esetén a kés vagy a forma minden egyes vágás utáni alapos megtisztogatása is igen fáradságos művelet.
Mintanyomás.
A csokoládét nagyon vékony rétegben terítsük szét, hagyjuk megdermedni, majd terítsünk rá még egy réteget:
A második rétegbe egyenes vagy hullámos mintát rajzolhatunk. Felmelegített kiszúróval tetszés szerinti formákat szurkálhatunk a csokoládéból. Mértani formákat késsel is kivághatunk belőle:
0 megjegyzés:
Megjegyzés küldése